Chorvátsko `02

Pre mnohých krajina dovolenkových snov. Jadran, miesto oddychu veľkej časti našej populácie sa stáva pre zdravotne postihnutých iba nedosiahnuteľným miestom. Je tomu však naozaj tak? Ktoré miesta stoja za pozornosť? Aké sú ceny? Na mnohé otázky vám dá odpoveď aj táto reportáž jedného z nás. Prvý nápad mi skrsol v hlave ešte v časoch konfliktu, toto leto to bola moja tretia dovolenka na pobreží Jadranu. Najťažší oriešok je asi cesta. Je možná cez Rakúsko, po diaľniciach s napojením sa v Záhrebe, hlavnom meste Chorvátska, na hlavný ťah na Makarskú riviéru. Druhá možná trasa je cez Rusovce a Rajku, Sombathely a Redics na Záhreb, Karlovac, Plitvice, Gračac, Sinj a Cista Provo do Makarskej. Cesta trvá cca 10 hodín z Bratislavy, je pomerne dobrá, od Karlovacu, najmä cez Dináre je však dosť náročná. Úzke a kľukaté cesty bývajú v čase výmeny turnusov (cez víkendy) značne preplnené, je preto vhodné naplánovať si cestu v týždni. Diaľnica od Varaždinu do Karlovacu je spoplatňovaná sumou 15 Kn.

Ak nemáte ubytovanie vopred zaistené, dá sa nájsť pomerne rýchlo. Apartmán alebo izbu ponúka množstvo majiteľov vo všetkých letoviskách priamo pri ceste. Druhou možnosťou je cestovná kancelária, ktorú nájdete tiež ľahko, no cena ubytovania bude vyššia. Ceny sa dohodnú vopred, nám sa podarilo zohnať izbu s kúpeľňou a kuchynským kútikom za 25 eúr na deň, čo bola v tretej dekáde augusta veľmi dobrá cena.
Väčší problém môže byť s bezbariérovosťou, nakoľko všetky centrá oddychu na Jadrane sú situované na úpätí hôr. Sú však apartmány a izby na prízemí, kde nie je žiaden, alebo len jeden malý schodík. Je treba zohľadniť aj prístup k moru a do centra turistického miesta. Mesto Makarska má asi najlepšie možnosti ubytovania pre vozíčkarov, no aj ostatné mestečká poskytujú prijateľné podmienky. Málokto sa však zaobíde bez asistencie.

Ako využiť čas dovolenky? Nuž, nemá význam a ani sa nedá celý čas len opaľovať a kúpať. Poradím vám zopár miest, vhodných na podvečernú návštevu.
Najväčšie, už spomínané centrum je Makarska. Je so Splitom a Dubrovníkom aj najväčšie a najrušnejšie miesto Dalmácie. Nuž, zvoľme si ju ako našu základňu, východiskový bod. Má pekné centrum, námestie je situované kúsok bokom od prístavu, je však veľmi strmé, pre vozíčkara nezjazdné. Celá pobrežná zóna je však presýtená históriou a pokračuje na sever, do časti s hotelmi a ubytovacími kapacitami. Prejdete popri trhovisku a ste v zábavnej časti s mnohými herňami, barmi, reštauráciami. Je to od námestia takmer úplne bezbariérové, na rovine, s upravenými chodníkmi. Tie svoju vysokú kvalitu strácajú až pri hoteli Dalmácia, pri malom prístave, kde je jednoduchý prístup aj na kamienkovú pláž. Tá v tejto časti už nie je ani tak preplnená. Kúsok severnejšie je Baška Voda a Brela, prepojené a veľmi obľúbené centrá oddychu. Nie sú tak veľmi frekventované, hlavná cesta ide vysoko nad strediskom. Poskytujú však veľmi pekné, tiež kamienkové pláže, trochu ťažšie dostupné.

Na hranici stredísk je prudká prístupová cesta na pláž, kde sa nachádza dokonca sprcha a WC pre vozíčkarov. Táto časť pláže je prepojená s mólom, z ktorého je pekný výhľad na pobrežie od Makarskej po Brelu, samotné Biokovo, a jeho najvyšší, 1762 m vysoký vrch Svätý Jure. Omiš je cca 35 km severne od Makarskej, smerom na Split. Je to mestečko, situované na malebnom vtoku rieky Cetina do mora. Most ponad rieku i strážna veža nad starým mestom je charakteristická a jedinečná. Práve táto časť mestečka je veľmi zaujímavá, typicky Jadranská. Úzke uličky poskytujú množstvo miest na posedenie a oddych. Časť pobrežia tu nie je moc zaujímavá, je to piesková, rovná pláž, veľmi blízko cesty.

Cesta po najväčšie stredisko pobrežia Split je nezaujímavá. Samotné historické jadro mesta stojí určite za prehliadku. Od prístavu sa pobrežná pasáž stáča a popri starej nemocnici smeruje k zvyškom starobylej pevnosti. Stála tu v Rímskej dobe a na zvyšky opevnenia vás upozorňujú informačné tabule. Priamo v jadre je akýsi rekonštruovaný amfiteáter, každý večer využívaný na muzikálne a hudobné podujatia. Celok historického jadra je pekne nasvietený a najmä od prístavu aj hodný obdivu.

Približne 22 km na sever, smerom na Zadar a Šibenik je podľa mňa najkrajšie mestečko celej Dalmácie Trogir. Starobylé mestečko, chránené Unescom je prezentáciou tunajšej kultúry. Nikde v širokom okolí nemožno vidieť tak ucelené jadro, dokonalé zachované pre obdivovateľov a návštevníkov. Časť pobrežia severne od Splitu je až na malé výnimky nevhodná pre vozíčkarov. Mestá Šibenik, Zadar i Rijeka už nie sú také malebné, ako tie na juhu. Poberme sa teda južne od Makarskej, smerom na Dubrovník. Kúsok južne sa nachádza stredisko Tučepi a Podgora, ktoré sú podobné tamojším menším mestečkám. Sú to aj posledné vo veľkom navštevované letoviská s určitým štandardom. Južnejšie sa nachádza Drvenik a Gradac, menšie a už nie tak obľúbené a jednotvárne strediská.

Cestou ďalej na juh, po prejdení pekne situovanej cesty mimo pobrežia leží mesto Ploče. Je charakteristické rozsiahlymi ryžovými poliami v okolí. Môže za to rozsiahla delta rieky Neretva. Pri zachádzke na Metkovič a Mostar sa vám naskytnú pohľady na riečny štýl života tunajších obyvateľov. Viac ako čokoľvek iné si tu vážia člny a gondoly, ktorých sa premáva po vodách tepny oblasti veľké množstvo. Čaká vás ešte 90 km, aby ste mohli obdivovať majestátne hradby Dubrovníka. Stáročia budované a po vojne zrekonštruované mestské jadro môže konkurovať Trogiru. Pekné výhľady na mesto i prístav sa vám hlboko vryjú do pamäte. Staré mesto je situované v prevažne rovinatej časti, no niektoré úseky sú pomerne kopcovité . Pláže sú malé a ochranná funkcia ostrovov tu absentuje, čo sa prejavuje na Jadran dosť vysokými vlnami.

Ak ste už unavení pobrežím, vyberme sa do vnútrozemia. Málokto nepočul o Medugorjí, pútnickom mestečku v Bosne, asi 60 km od Makarskej. Od vojny rýchlo sa rozvíjajúce centrum veriacich však neposkytuje veľké množstvo zaujímavostí. Bazilika má novovybudované okolie parkového typu, blízko je krížová cesta na vrchol nad mestečkom.

Neďaleko sa nachádza vojnou zničený Mostar, s vyrastajúcimi hypermodernými budovami. Je to prvé mesto, kde môžete uvidieť minarety, ktorých je v meste niekoľko. Potrvá ale ešte dlho, kým úplne zmiznú stopy vojny v meste. Cez Metkovič sa popri rieke rýchlo dostanete na pobrežie a územie Chorvátska.

To je len niekoľko stručných pozvánok do Dalmácie. Je to miesto hodné svojej povesti, krásne zákutia na strávenie príjemného oddychu. Je málo pravdepodobné, že v dovolenkovom období bude počasie nevhodné na kúpanie. Ak by sa vám však nechcelo len ležať na pláži, vyberte sa obdivovať krásy okolitých miest. Stojí to určite zato.