Grécko 2011 (Thassos)

Fotogaléria - Grécko 2011

Dva roky ubehli ako voda a nastal čas spoznávať svet. Nie všetko sa dá zorganizovať za pár dní a tak i naše dobrodružstvo začalo vznikať ešte v čase dlhých zimných večerov. Výber napokon padol na Grécko a z ponuky CK nás najviac zaujalo stredisko Limenaria (Λιμενάρια) na ostrove Thasos (Θάσος). Po rozšírení správy bol v priebehu niekoľkých dní prekročený plánovaný počet účastníkov a tak sa napokon tešilo 29 ľudí na spoločný rekondično-oddychový pobyt.

Váhavý nástup leta u nás i odstrašujúce zábery štrajkujúcich Grékov vnášal pocit neistoty do mysle účastníkov. Dni utekali a posledný víkend školského roka sa prirútil a mnohých z nás pristihol príliš prekvapených. Rýchle balenie v piatok podvečer, krátky spánok a cesta na zberné miesto. Za svitania presun do Nitry a ostrý nástup do poschodového autobusu.

„A je to tu“, povedali sme si, keď sa autobus pohýnal a smeroval na výpadovku. V Trnave a Bratislave nastúpili posledné skupinky dovolenkárov a ani sme sa nenazdali, ozvalo sa z reproduktorov: „opúšťame Slovensko… naša trasa povedie cez… prajeme Vám šťastnú cestu…“. V tomto okamihu sme si viacerí vydýchli a i ten najväčší pochybovač uveril, že skutočne odchádza dovolenkovať.

Obavy z dlhej cesty mal každý, no radosť z nadchádzajúcich dní rýchlo odbúral hanblivosť. Deti si našli nových priateľov, rovnako to bolo medzi dospelými a po dni spoločného cestovania sme mali pocit, akoby sme sa poznali roky. Cesta Maďarskom, Srbskom a Bulharskom ubiehala rýchlo, horšie boli dlhé minúty strávené na hraničných prechodoch, kedy sme v neistote a s nádejou rýchleho vybavenia pozerali oknami na ponevierajúcich sa colníkov. Východ slnka nás zastihol už na severe Grécka a v čase obvyklého vstávania do školy sme sa v Keramoti naloďovali na trajekt. Opustili sme európsku pevninu a po 45 minútovej plavbe sme zakotvili v hlavnom meste egejského ostrova Thasos, v Limenase. Čakal nás ešte presun na južnú stranu ostrova, kde sme mali v letovisku Limenaria prežiť nasledujúcich 9 dní.

V Limenarii nás privítala delegátka, ktorá nás usmernila do upravenej záhrady Coriny Fei. Druhá časť skupiny sa presunula do Aegeanu, ležiacom viac v rušnom centre. Zvedavé pohľady skúmali hotel i okolie a zvuk vĺn naznačoval blízkosť mora. Striedajúci dovolenkári nám porozprávali svoje postrehy, poradili čo a kde stojí za pozornosť, čo naopak nie, ale aj to, kde je aká pláž. Väčšinu informácií nám potvrdila i delegátka, ktorá nám podvečer ešte upresnila pokyny a poinformovala nás o možných fakultatívnych výletoch.

Izby sa postupne uvoľňovali a my sme sa „konečne“ cítili ako na dovolenke. Vybalenie prebehlo rýchlo a naše kroky viedli k blízkemu moru a na večeru. Nasledovala krátka prechádzka mestom a stretnutie našej skupiny, kde boli všetci v mene OZ Aktívny vozík privítaní organizátormi a obdarovaní taštičkou s pozornosťou. Prvý večer bol poznačený únavou a každý sa tešil na prvý skutočne dovolenkový deň.

Ranné slniečko a štebot detí v záhrade naznačoval čas odchodu na raňajky do reštaurácie hotela Molos, situovanej na okraji promenády nad plážou. Cestu od hotela uličkami mestečka i popri pláži sme denne absolvovali niekoľko krát kvôli strave, no i vhodnému prístupu, peknej pláži i čistej vode na opačnom konci promenády. Komu nevadili väčšie vlny a kamenná pláž, zamieril na blízku pláž za Corinou. Čas i nohy sme však šetrili vystrojením sa na pláž už pred raňajkami, ktoré sme mali prichystané „po trase“.

Popoludní sa časť skupiny stiahla do reštaurácií, barov, obchodíkov, či na izby a po krátkom oddychu pokračovala v opaľovaní a šantení vo vlnách Egejského mora. Chutné večere naplnili hladné žalúdky a naše kroky viedli na promenádu skúmať obchodíky, lákajúce nás suvenírmi i maškrtami.

Zdanlivú monotónnosť dovolenkovej pohody spestrovali fakultatívne výlety, no i večerné stretnutia v hotelovej záhrade. Prekvapením OZ pre deti bola možnosť vybrať si niektorú z vodných atrakcií, ktoré boli pre ne veľkým zážitkom. Nečakaným spestrením večera bol ohňostroj, po ktorom sa deti ešte vyšantili s prskavkami. Pre dospelých bol organizátormi pripravený „slovenský večer na grécky spôsob“ s plným stolom „lahôdok“.

Každá dovolenka sa raz končí a i tá naša dospela k svojmu koncu. V utorok dopoludnia sa pre nás skončili „zlaté časy“ a zbalená batožina naznačovala blížiaci sa odchod. Posledné raňajky, rozlúčka s „našim“ čašníkom Torim a prechádzka promenádou, ktorú sme prešli nespočetne krát. Nikdy nepôsobila nudne, vždy na nás pôsobila svojou neopakovateľnou atmosférou, no tentoraz umocňovala smútok z odchodu.

Popoludní sme si ešte naposledy užili hotelovej záhrady a pred pol treťou sme už sedeli v autobuse, smerujúcom na Slovensko. Plní zážitkov sme spomínali na humorné okamihy a oknami sledovali krajinu, ktorá nás hostila v uplynulých dňoch. Deti nám po veľkú časť cesty neúnavne spievali a zlepšovali náladu v autobuse.

A opäť hornatý kraj severného Grécka i Bulharska, dlhé čakania na hraniciach a nekonečné roviny Srbska a Maďarska. Na pravé poludnie 6. júla sme prekročili hranicu v Rusovciach pri Bratislave a autobus začali opúšťať prví rekreanti. V Nitre nás čakali rozvozové autobusy, smerujúce do rôznych kútov krajiny. Tým sa skončilo dobrodružstvo takmer tridsiatky ľudí, ktorí sa rozhodli stráviť pár dní v spoločnosti známych i neznámych „avéčkárov“. Organizátori si vydýchli, že náročné podujatie prebehlo bez problémov a všetci sa v zdraví vrátili domov.

Dovoľte mi poďakovať organizátorom Zuzke, Janke a Peťovi, ale i všetkým pomocníkom, bez ktorých by sa takáto akcia organizovala len ťažko.

A čo povedali účastníci zájazdu? 🙂

V grécku som bola prvý krát a veľmi sa mi páčilo. Ubytovanie, pláže, more, strava, prostredie, ľudia -všetko na 1*. Bol to krásny pobyt, po ktorom mi zostalo veľa pekných spomienok. DAKUJEM Pe3kovi, že sme spolu s deťmi mohli prežiť naozaj krásne chvíle na Thasose a aj Zuzke, za pomoc pri realizovaní tohto pobytu. Už teraz sa teším na ďalšiu akciu AV.

Janka

Pobyt v príjemnom prostredí a v dobrej spoločnosti, pri peknom počasí a bez zbytočných starostí vždy vyvoláva túžbu všetko si zopakovať. U mňa tá túžba vznikla a rástla okamihom opustenia „našej záhrady“ pri Corine 🙂 A myslím, že hovorím za celú našu rodinku. Ďakujem všetkým, ktorí sa pričinili k realizácii tejto skvelej akcie.

Pe3k

Ja ďakujem všetkým za spoločne strávené dovolenkové chvíle, kde každý prispel k jej spríjemneniu a nezabudnuteľným zážitkom, ktoré ešte dlho budú doznievať v našich spomienkach.

Zuzka

Pobyt na gréckom Thassose bol úplne fantastický! Chceme sa v prvom rade podakovať Pe3čkovi a celému AV, že sa podarilo takýto nádherný pobyt zrealizovať. Všetci čo sme sa zúčastnili budú určite s nami súhlasiť, že sme si pobyt užili plnými dúškami, výborne sme si oddýchli a načerpali pozitívnu energiu a super náladičku! Takže ešte raz velikánske ďakujem celému AV za nádherných 9 dní strávených na Thassose.

Janka II

Krásne prostredie a prijemná spoločnosť… čo viac nám chýbalo ku šťastiu… 😉

Mišo

Pobyt mi dal veľa. Spoznala som zaujímavých ľudí, nadviazala nové kontakty, prežila úžasné chvíle. Keďže aj ja som postihnutá (aj keď to na mne navonok nevidno), vedela som pochopiť potreby a žiadosti ostatných.
To miesto bolo ozaj výnimočné, mali sme svoje súkromie a keď som potrebovala samotu, mala som ju. Keď som chcela byť v kolektíve, vždy som našla niekoho s kým som trávila tento čas.
Som rada, že som spoznala úžasných ľudí, že som tam mohla byť. Ja som si myslela, že moja dg. je najhoršia a teraz som spoznala ľudí, ktorí si zaslúžia obdiv. Mám z vás všetkých dobrý pocit a dnes viem, že aj život na vozíku je život (aj keď ja som už strácala nadej)…

Janka K.

Ďakujeme všetkým za krásne prežitie dovolenky. Zato, že sme spoznali veľa nových ľudí, s ktorými nám bolo veľmi dobre. Tešíme sa aj nabudúce, keď sa spolu stretneme. 🙂

Juraj, Hanka a Kristínka

Dobre bolo, málo bolo… 😀

Frenky (Stano)

Ďakujeme, že dávate zmysel našej práci.

Tím AV