Chorvátsko 2013 (Promajna)

Fotogaléria - Chorvátsko 2013 (Promajna)

Prosby o usporiadanie prímorského pobytu našou organizáciou nás prenasledovali od uplynulých letných prázdnin. Koncom zimy sa zintenzívnili otázky typu – „kam ide Avéčko v lete?“ a tak sme začali hľadať vhodné lokality i termíny. Overená trojica v zložení Janka, Zuzka a Peter v priebehu pár dní prešli katalógy renomovaných cestoviek a pripravili užší výber potenciálnych kandidátov. Koncom zimy tak po podrobnom preverení všetkých možností padlo rozhodnutie: v lete pôjdeme na Makarskú riviéru.

Rozpačitý nástup leta a striedanie teplotných extrémov robil vrásky nielen dovolenkárom, ale aj pracovníkom cestovných kancelárii. Prvotné júnové horúčavy nám vylúdili na tvárach úsmev, no ten nám rýchlo schladil nástup chladných dní u nás i v Stredomorí, ktorý vrátil teploty vody opäť pod tragickú dvadsiatku. V duchu sme nadávali na dažde, ale aj všetku tú modernú techniku, ktorá nás podrobne informovala o aktuálnom počasí v okolí Makarskej a nahlodávala radosť, ktorá, hoci mala s blížiacim sa odchodom stúpať, stagnovala.

Štátny sviatok a deň pracovného pokoja svojou ospalou atmosférou vôbec nenaznačoval, že takmer tri desiatky s AV spriaznených duší podvečer odchádza na vytúženú dovolenku. Návrat letných teplôt upokojil pochybnosťami nahlodané vedomie a tak s rastúcou zvedavosťou sme sa vydali na cestu.

Pokojná modrá hladina Jadranu a ostré páliace slnko nás privítalo na južnom úpätí Biokova, v stredisku Promajna. Do čokoládova opálení turisti sa pomaly začali ukazovať na balkónoch, neskôr už s batožinou, pripravenou na odchod domov. Naša, postupne sa rozširujúce skupina, pomaly objavovala okolie apartmánov a pláž, ktoré mali byť pre nás na týždeň oázou pokoja a oddychu. Potešili nás podmienky, vhodné pre imobilných, ktoré nie vždy zodpovedajú katalógovým informáciám. Tentokrát boli však nad mieru i tak vysokých očakávaní, čo potešilo tak organizátorov, ako aj všetkých účastníkov. Plošina k izbám, bezbariérová reštaurácia s vonkajšou terasou, rovné chodníky a dobrý prístup k moru vytvárali základné podmienky na spokojnú dovolenku. Po privítaní usmiatou delegátkou a prevzatí izieb sa mohol začať týždeň oddychu a radovánok na Jadrane.

Deti boli šikovní špióni a pokým dospelí aspoň ako-tak uložili veci do skríň, vedeli, kde je kolotoč, kde trampolína, kde Neptun klub, kde aká pláž a kde predávajú zmrzlinu. Počas referovania sa stihli prezliecť do plaviek, nájsť si uterák a už bežali popod balkón k moru. Prvý deň sa vždy nesie v duchu únavy a poznávania najbližšieho okolia, no nasledujúce ráno už naplno začal dovolenkový režim. Po raňajkách pláž, siesta, opäť pláž, večera a prechádzka po promenáde s následným posedením bol častý scenár väčšiny dovolenkárov. Individuálne výlety do Baška Vody, Makarskej, Tučepi či pútnického Medžugoria a niekoľko krátkych podvečerných prehánok oživilo zdanlivý stereotyp. Animátori zaujímavým programom pre deti odbremenili rodičov, ktorí tak mali aspoň pár minút pre seba. V duchu tradície AV zorganizoval večerný výlet loďou pre všetkých do neďalekej Makarskej, centra krásnej riviéry. Prvoradý bol však oddych na pláži v zdravom prostredí píniových lesov za blahodárneho pôsobenia prímorskej klímy, ktorá pomáha pri mnohých zdravotných neduhoch.

Týždeň ubehol ako voda a my, smutní, sme sa lúčili s príjemným prostredím turistického strediska, s morom i priateľmi. Jedinou náplasťou počas ťažkého lúčenia bol prísľub, že o rok sa opäť stretneme pri mori.

Na záver ďakujeme všetkým účastníkom, ktorí svojou prítomnosťou pomohli vytvoriť príjemnú atmosféru počas pobytu.

Veľké ďakujem patrí organizátorom a našim najbližším, ktorí nám umožnili prežiť tieto výnimočné dni.

 

Tím AV